КОНГРЕСМЕНИ США ВИМАГАЮТЬ СКАСУВАТИ
ПОПРАВКУ ДЖЕКСОНА-ВЕНИКА ЩОДО УКРАЇНИ

Американські конгресмени заявляють про необхідність терміново скасувати поправку Джексона-Веника щодо України. Про це заявив журналістам після зустрічі з прем'єр-міністром України Юрієм Єхануровим член групи Конгресу США із сприяння Україні Курт Велдон. «Я переконаний, що ми можемо це зробити... І ми зробимо це. Ми пошлемо цей сигнал Україні», – сказав він. Водночас конгресмен відзначив, що поправку не було скасовано досі через «подвійну гру». «Під час зустрічі Президент США Джордж Буш запитав мене: «Як так трапилося, що ми цього дотепер не зробили?». І я відповів, що ми маємо подвійну гру між людьми, які працюють на Президента, і людьми, які в Конгресі», – сказав К. Велдон.
З свого боку, підкреслимо суттєву роль, яку відіграв у цій справі Американський єврейський комітет. Візит представницької делегації в Україну, зустрічі з вищими урядовими чиновниками, керівниками державних установ і лідерами єврейських громад на найвищому рівні дозволили ознайомитися з перетвореннями в країні, зміцненням демократичних цінностей, відстоюванням прав меншостей і налагодженням відносин з іншими народами, що цінують ідеали свободи.
2 серпня виконавчий директор Американського єврейського комітету Девід Харіс звернувся до конгресменів з листом, в якому, зокрема, зазначив: «Кожен із нас, особливо ті, для кого це був не перший візит в Україну, були вражені тим, як нинішня влада намагається боротися з нагальними політичними, соціальними й економічними проблемами для забезпечення життєздатної ринкової економіки й стійкого демократичного суспільства.
Крім того, ми були вражені бажанням України влитися в європейську й трансатлантичну структури. З огляду на стратегічне положення країни, це важливий крок на шляху до розвитку, хоч і обумовлений проблемами на внутрішньому й реґіональному рівнях.
Єврейська громада пройшла довгий шлях з моменту розвалу Радянського Союзу і відновлення української незалежності. Відбулося відродження єврейського життя по всій країні. Безумовно, деякі проблеми існують і нині. Уряд ще мусить провести роботу щодо проблеми повернення єврейської общинної власності. Усе ще залишається хвилюючою тема проявів антисемітизму, хоч вони й засуджуються урядом. І навіть із огляду на всі ці неґативні чинники, єврейська громада існує, і це дійсно чудово.
Ми сподіваємося, що Конгрес США скористається законодавчими й іншими можливостями, щоб сприяти розвитку двосторонніх зв'язків між Києвом і Вашингтоном, визнаючи й заохочуючи створення сучасного, прозахідно орієнтованого суспільства. Одна із проблем, що хвилюють чиновників, з якими нам випала можливість зустрітися, це скасування поправки Джексона-Веника.
Ми повністю розділяємо їхню тривогу. Ми розуміємо, що наша нація може впливати на майбутнє України, і ми з усією серйозністю ставимося до цієї ролі, що впливає на інтереси обох сторін».
Цілком очевидно, що позиція найавторитетнішої американської єврейської організації зрушила настрої у Конгресі. Відтак сподіваємося на вирішення цієї проблеми найближчим часом.
Довідка. Поправку Джексона-Веніка було запроваджено 1974 р. в епоху «холодної війни». Поправка забороняє надання офіційних кредитів і кредитних ґарантій країнам, що обмежують еміґрацію своїх громадян. Поправка також передбачає, що товари, імпортовані США з країн із неринковою економікою, підпадають під дію дискримінаційних тарифів і податків у випадку, якщо ці країни позбавляють своїх громадян прав або можливостей еміґрувати.

До головної сторінки
Контакт
Copyright FORUMN © 2004-2005 // Дізайн та підтримка- О. З.