ЗУСТРІЧ У ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

22 жовтня Президент України Віктор Ющенко провів зустріч з представниками єврейських громадських організацій і української інтеліґенції. Як повідомив сайт Президента, основною темою зустрічі був стан забезпечення прав єврейської громади і спільна протидія проявам ксенофобії в Україні.

У ході зустрічі Віктор Ющенко підкреслив, що держава здатна вирішувати проблеми єврейської громади, але для цього необхідними є тісна співпраця і взаємна підтримка. «Ми маємо працювати у дусі порозуміння і поваги», – сказав глава держави.

При цьому він висловив сподівання, що єврейська громада адекватно протидіятиме ззовні інспірованим намірам перетворити її на інструмент тиску і спекуляції, зокрема на історичних темах.

Він зазначив, що напади на представників єврейської громади і розпалювання міжнаціональної ворожнечі стоять в одному ряду з діями провокаторів, що неодноразово намагалися останнім часом сплюндрувати українські національні знаки і державні символи (на Говерлі, у Харкові, Крутах). Президент при цьому зауважив, що такі дії можуть мати зовнішніх режисерів, зацікавлених у загостренні суспільної ситуації в Україні, але його позиція в цьому питанні категорична: СБУ і правоохоронні органи мусять знайти винуватців і покарати згідно із законом.

В. Ющенко зазначив, що високо оцінює тісний і конструктивний діалоґ з єврейською громадою, і це – важливий внесок у підтримання взаємоповаги в міжнаціональних відносинах у нашій країні, де переважає стабільне взаєморозуміння між всіма національними громадами.
Одразу ж після зустрічі в СБУ за розпорядженням В. Ющенко було створено спеціальний підрозділ по боротьбі з проявами ксенофобії і опубліковано указ Президента України про передачу юдейським релігійним громадам із державних сховищ Сувоїв Тори. Трохи пізніше було підписано указ про питання охорони сакральної культури в Україні, згідно з яким Кабмін у тримісячний термін має подати на розгляд Верховної Ради законопроект про пам'ятники сакральної культури, відчуження чи передача яких у користування фізичним або юридичним особам обмежується, передбачивши до визначення їхнього переліку, тимчасовий мораторій на відчуження або передачу у власність.

На цій цілком оптимістичній ноті розповідь про зустріч з Президентом можна було б закінчити, аби слідом за нею в єврейській громаді не розпочався новий етап розборок, що призвів до чергового оголошення херема (форма релігійного бойкоту) голові Вааду України, виконавчому віце-президентові Конґресу національних громад України Йосифові Зісельсу. Причому повідомлення про цей факт не містить жодного конкретного звинувачення, жодної конкретної арґументації і адекватних висновків. Хіба тільки названо повідомлення – «Сенсаційне засідання єврейської громади України». Можна було б розглядати цю «сенсацію» як просте зведення рахунків за мотивами, відомими лише організаторам (ну не вся ж єврейська громада зібралася на засідання), але ж вони намагаються представити свою точку зору саме як позицію всієї єврейської громади, тобто всіх євреїв України. У тому, що це не так, ми могли переконатися на прикладі попереднього херема, оголошеного Зісельсу за позицію в справі будівництва в Бабиному Яру центру «Спадщина».
Як бачимо, демократія у дії. Інша справа у сусідній країні. Прийшли члени Європейського єврейського конґресу (з українськими представниками, до речі) на зустріч до тамтешнього Президента, мовчки вислухали, що і як бажано оцінювати, і всі цінні вказівки тут таки виконали, а особливо щодо України. Пан Кантор, якому минулого року дали не за чином багато місця у справі організації форуму пам'яті жертв Бабиного Яру (про що «Форум націй» писав тоді ж), нині повідомляє в єврейські громади Європи про те, що не поїде до України, оскільки антисемітизм росте там стрімко, а фашизм – ґлобально. Отримувати у той самий час державну нагороду від України, не гребує.

У нашій країні кожен собі голова, особливо якщо здається, що все відбувається не так, як хотілося б: не ті громадяни організовують зустрічі у Президента, не тих людей запрошують, та й позиції у запрошених незалежні й арґументовані, а не узгоджені заздалегідь і затверджені на місцевому «парткомі». Відтак розвиток подій в цьому напрямі ще попереду. Ми переконані, що розбиратися на цей раз будуть серйозно і не на засіданнях громадських «трикутників».

Звернемо увагу на роз'яснення, дане із цього приводу Головним рабином України Азріелем Хайкіним: «Накладення херема – це дуже давня і складна процедура, і ухвалювати рішення з такого питання можуть тільки великі рабини і знавці Тори, знані духовні авторитети. Херем оголосити «просто так» неможливо.
У єврейській практиці херем вже давно не застосовується. І я вважаю, що навіть використовувати це слово єврейським світським організаціям не варто. Зрозуміло, та заява, щодо якої виникло стільки запитань, не має жодних релігійних і духовних наслідків. Як Головний рабин України я закликаю всі єврейські організації країни та їхніх керівників зважено підходити до своїх слів. Серед єврейських лідерів і єврейських організацій іноді виникають розбіжності, і навіть суперечки, але для їх вирішення існують цивілізовані методи. Не вдаючись у суть розбіжностей, що виникли між керівниками єврейських організацій, я хочу рішуче виступити проти подібного методу ведення полеміки.

Я хочу ще раз підкреслити, що в даному випадку ніякого «херема», з погляду єврейського закону, ні на кого накладено не було і не могло бути».
2 листопада голова Ради Федерації єврейських общин України Меїр Стамблер від імені 32 рабинів і 149 голів єврейських громад України звернувся до Президента України з листом, в якому зазначається: «Федерація єврейських общин України від імені майже двохсот єврейських общин, від імені рабинів, що працюють в Україні, від імені всіх євреїв нашої країни виражає Вам щиру подяку за Ваші останні дії, спрямовані на боротьбу з ксенофобією та антисемітизмом і відновлення історичної справедливості.
Ми впевнені, що рішучі дії держави можуть припинити ксенофобську і антисемітську активність, що різко активізувалась останнім часом. Це дуже актуальна проблема, яка хвилює і турбує не тільки євреїв, а й усе суспільство. В додатку до цього листа ми направляємо Вам матеріали стосовно антисемітських проявів, пропаганди антисемітизму та ксенофобії в Україні за дев'ять місяців цього року.
Ми глибоко вдячні Вам за рішення передати єврейським общинам Сувої Тори, що знаходяться в архівах, за сприяння в поверненні синагоги общині міста Чернівців.

Ми просимо Вас підтримати єврейські общини і в питанні зміни законодавства України в частині боротьби з ксенофобією і антисемітизмом. Діючі закони неефективні, і в реальності не працюють.
На жаль, на Вашій недавній зустрічі з представниками єврейських організацій, ми не змогли донести до Вас нашу точку зору. Ми вважаємо це помилкою, бо в єврейському житті немає поділу між національними і релігійними традиціями, а рабини є не тільки тими людьми, що виконують ритуальні функції, а й духовними і суспільними лідерами, справжніми керівниками єврейських общин.

Ви закликали до плідного діалоґу, до відвертого обговорення найскладніших моментів історії, до спільних пошуків правди, до позбавлення від ідеологічних штампів. Саме Федерація, яка об'єднує більшість єврейських общин, понад 40 середніх і вищих навчальних закладів, яка веде колосальну роботу з відродження культури і духовності, відновлення історичної справедливості, могла б надати істотну допомогу в цьому процесі. Так само як українське суспільство потребує правди і позбавлення від «білих плям» своєї історії, так само цього потребує і історія українсько-єврейських відносин. Адже наша спільна історія нараховує навіть не сотні, а тисячі років. В цій землі були поховані наші предки. І наше майбутнє, і майбутнє наших дітей пов'язано з Україною».

А вже 5 листопада, о 10.00 за київським часом, на сайт Головного рабинату України було здійснено хакерську атаку. Адміністрація сайту повідомила, що робить все можливе, аби інформацію, зокрема тексти листа Головного рабина України Азріеля Хайкіна Президенту України Віктору Ющенко і звернення Федерації єврейських общин України до Президента, було відновлено. Тижнем раніше, як відомо, не працювали сайти Вааду та ЄАЄК. Отже, не всім до вподоби порозуміння і прагнення євреїв до продуктивного діалоґу з українським Президентом, комусь, очевидно, такий розвиток подій здається неприйнятним.
Але оскільки рано чи пізно все втаємничене стає явним, ми обов'язково дізнаємося достеменно про тих (незалежно від їхнього походження і громадянства), кого не влаштовує міжнаціональний мир в Україні.

Редакція газети «Форум націй»
Фото надано прес-службою
Президента України Віктора Ющенка


До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2007
Дизайн та підтримка- О. З.