МІЖДЕРЖАВНЕ СВЯТО В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ГЛИБИНЦІ

Нещодавно в Погорільцях на Семенівщині (Чернігівська область) відбулося міждержавне свято «Туда, туда всем сердцем я стремлюся, туда, где сердцу было так легко». Приводом до свята стали ювілейні дати відомих діячів світової літератури – 220-та річниця від дня народження Антонія Погорільського (1787-1836) та 190-та – від дня народження Олексія Толстого (1817-1875).

Обидва – нащадки останнього гетьмана України Кирила Разумовського, котрий володів селом з 1760 р. У Погорільцях, у поміщицькому маєтку (з англійським садом і парком, посадженим у формі герба Російської імперії) Антоній Погорільський займався вихованням племінника – Олексія Толстого. Саме для племінника він написав казку «Чорна курка, або Підземні жителі», яку й досі люблять читати діти. Тут Антоній Погорільський створив свій найвідоміший роман «Двійник, або мої вечори в Малоросії».

У Погорільцях створювали свої полотна відомі російські художники – брати Маковські. («Ярмарок в Україні» В. Маковський написав після відвідувань ярмарків у Погорільцях і Семенівці.) У поміщицькому маєтку бували і двоюрідні брати Олексія Толстого Жемчужникови (співавтори сатиричної маски Козьми Пруткова).
Ностальґія за минулим неодноразово кликала в село і самого поета – і в молоді роки, і в час, коли до нього прийшло справжнє визнання.

На жаль, до сьогодні маєток не дожив. 1905-го згоріла величезна бібліотека, котра залишалася у маєтку. Та й сама пам'ять про видатних митців, що жили і творили тут, з роками почала згасати.
Відродити її поставила собі за мету група ентузіастів на чолі з вчителькою зарубіжної літератури Семенівської СШ №1 Н. Романенко. Ними була проведена велика дослідницька робота. Ініціатива знайшла підтримку у районної влади. А завершилася робота проведенням міждержавного свята, на яке приїхали гості з Росії, з Чернігова, Новгорода-Сіверського.

У програмі свята, зокрема, було відвідання Семенівського краєзнавчого музею, де експонуються картини місцевого художника О. Велігури, створені за мотивами лірики О. Толстого, а також урочисте відкриття пам'ятного знака, присвяченого А. Погорільському та О. Толстому. Увазі гостей свята була представлена цікава художньо-музична композиція. Звучали романси, написані на слова Олексія Толстого.
Розпочата робота триває. Відомий у Семенівці фотограф М. Волк працює над серією художніх фотографій про село. Журналіст місцевої райгазети «Життя Семенівщини» Е. Асмаковський розпочав зйомки фільму про О. Толстого.

Марія ІСАЧЕНКО

До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2007
Дизайн та підтримка- О. З.