«НАША ЗЕМЛЯ МАЛЕНЬКА І ТІСНА»

У таборі «Джерела толерантності» щороку відбувається День пам'яті, присвячений трагічним сторінкам в історії народів – українському Голодомору, депортації кримських татар та інших народів з Криму, вірменському ґеноциду, єврейському Голокосту, іншим злочинам проти людства. Зазвичай День пам'яті побудований на історичних прикладах. Але цього року, у зв'язку з подіями на Кавказі ми поєднали те, що відбувається у світі зараз, із тим, що діти знають про трагічні сторінки минулого.

Ми здійснили акцію «Захистимо дітей Південної Осетії, Грузії і Росії від насильства». Це було 13 серпня, у розпал війни.

Діти відчули, що їхні однолітки страждають, їх позбавили батька, матері, даху над головою. Хтось був змушений голодувати чи покинути рідне місто. Ми ініціювали написання листів двом президентам – Саакашвілі і Медведєву.У культурному центрі табору «Молода гвардія», де оселилися «Джерела толерантності», зібралося понад 300 дітей , які на великих аркушах писали і малювали все, що хотіли висловити. В одному з листів діти записали фразу «Що ви робите?!» двадцятьма мовами. Хтось написав: «Чи хочете ви, щоб таким було наше майбутнє?», намалювавши краєвид у сіро-кривавих плямах. Для дітей це стало спробою громадянської реакції. Ми передали листи до консульств Грузії і Росії в Одесі. Спочатку діти не вірили, що ця їхня дія може чимось допомогти одноліткам, але коли побачили камери телеканалів, збагнули, що дітям біженців, які дивитимуться цей сюжет, стане, можливо, трохи легше, бо про них турбуються. Дітям було також приємно, що їхні листи офіційно зареєстрували обидва консульства. Грузинський консул, до того ж, особисто прийняв листа.

Думаю, що це дуже важливо. Наша Земля маленька і тісна. І не лише техногенні катастрофи, як Чорнобильська, впливають на екологію всієї планети, а й соціальні катастрофи впливають на життя всього людства. Коли люди знищують один одного на одному кінці планети, це відчутно й на іншому кінці. Бо всі ми є нащадками величезної культурної спадщини різних мов, традицій, звичаїв. Етнологи дослідили, що символіка стародавньої матеріальної культури, міфології спільна для багатьох народів. У далекій Африці знаходять глечики, символи на яких подібні до тих, що є на українських писанках чи вишитих сорочках. Це глибокі, архетипові речі. Ми все більше дізнаємося про них завдяки новітнім інформаційним технологіям, що поєднують континенти. Якщо раніше люди вбивали один одного, використовуючи лук і стріли, то сьогодні вже є атомна й воднева бомби, достатньо натиснути кнопку... І лише коли люди навчаться жити у злагоді – Земля вистоїть. Тому важливо знати, що відбувається в усіх куточках планети, аби запобігти вселюдській катастрофі.

Ганна ЛЕНЧОВСЬКА,
психолог-методист дитячого табору «Джерела толерантності»

До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2008
Дизайн та підтримка- О. З.