МАРІУПОЛЬ ВІДКРИЄ НАРЕШТІ МУЗЕЙ АРХИПА КУЇНДЖІ

Художній музей ім. Архипа Киїнджі намагаються створити в Маріуполі з… 1914 року. Саме того року в Маріупольську міську думу надійшов лист із Москви від членів товариства художників імені Архипа Куїнджі, якому великий майстер заповідав свій капітал – близько 2 млн. руб. Вони хотіли подарувати Маріуполю – батьківщині знаменитого грека-земляка – десять картин Куїнджі, а тому розпитували, чи є в місті музей, якої площі тощо. Допоки міська дума вирішувала, чи будувати музей, чи знайти готове приміщення, почалася Перша світова війна. У 60-ті маріупольські художники спонукали владу створити музей, проте закінчилося все відкриттям виставкового центру ім. А. Куїнджі.

Відтак майже сто років знадобилося, аби знайти приміщення і навіть зробити ремонт… наполовину.
А між тим у Маріупольському краєзнавчому музеї зібрано понад 150 скульптур, 600 живописних полотен, графіка, твори декоративно-ужиткового мистецтва. У фондах музею зберігається колекція робіт Айвазовського, Верещагіна, Шишкина, твори Яблонської, Глущенка, Грицая було подаровано музею після всеукраїнської виставки пам'яті Куїнджі.

Окраса фонду – три полотна Архипа Куїнджі, подаровані Російським музеєм батьківщині великого майстра.

1997 р. музею передали приміщення колишнього аптечного складу на вулиці Георгіївській. Особняк, побудований близько 1910 р. у стилі модерн, належав Василеві Гіацинтову. Ремонт було розпочато 2008 р. – реставрацію виконано на 40%: новий дах, вікна, частково двері, оздоблювані роботи. Проте у жовтні того ж року все зупинилося – об'єкт було законсервовано в очікуванні коштів.

Як тут не згадати про щиру щедрість самого майстра. Він мріяв заснувати у Маріуполі художню школу і заповідав кошти на її створення. 10 тис. руб. дано ним на пожертву церкви Різдва Пресвятої Богородиці, де хрестили майбутнього генія і де він брав шлюб, та на художній учбовий заклад. 1904 р. 100 тис. руб. художник передав на проведення виставок, а 1908-го – капітал згаданому вище товариству художників, що проіснувало до 1935 р.

На власні кошти Куїнджі возив своїх учнів у Крим, де мав у власності 245 десятин землі, та Італію. Боже, що то були за люди! І як прикро, що за багато років не знайшлося ані державних, ані спонсорських коштів для музею на батьківщині, яку він прославив.

23 липня у краєзнавчому музеї відкрито виставки, присвячені 100-річчю від дня смерті найславетнішого з маріупольців. Майже одночасно з'явилося повідомлення про те, що до фінансування ремонту залучено спонсорські кошти, виділені однією з великих будівельних компаній міста. Сподіваємося, що незабаром таки матимемо можливість привітати маріупольців із відкриттям у старовинній будівлі по вул. Георгіївській художнього музею геніального живописця – грека Архипа Куїнджі.

Фото Марії Корольової
За матеріалами nado.ua
таngo.donetsk.ua

До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2010
Дизайн та підтримка- О. З.