СТРАСТІ ЗА БАНДЕРОЮ

Ярослав ГРИЦАК,
доктор історичних наук,
професор Львівського університету ім. Франка

Уже наступного тижня книжку можна буде придбати у магазинах, у першу чергу – у мережі книгарень «Є». Як заохоту до того подаю нижче передмову до цієї книжки, яку я написав і підписав разом з двома іншими упорядниками – Таріком Сирілом Амаром та Ігорем Балинським.

Жодна фігура в українській історії так глибоко й так безкомпромісно не розділяє сучасну Україну, як Степан Бандера. Ба більше: жодна українська історична постать не викликає такої бурі почуттів у найближчих «історичних» сусідів України – Польщі, Росії та, меншою мірою, Ізраїлю й Німеччини; а також у тих країнах, де є чисельна українська діаспора, – в Канаді й США.

Ця збірка подає головні тексти з трьох великих дискусій про Бандеру, що тривали в 2009 і 2010 роках. Перша з них була зорганізована львівським Інтернет-виданням Zaxid.net 2009 року з нагоди сторіччя від народження та п’ятдесятиріччя його вбивства радянськими спецслужбами. Друга і третя дискусії почалися майже рік по тому і були спровоковані рішенням тодішнього українського президента Віктора Ющенка присвоїти Бандері звання Героя України.

Друга точилася в Україні, але цього разу в різних виданнях, і її тон був набагато гострішим. Третя натомість тривала в Канаді та США. На відміну від двох перших, які, так би мовити, відбувалися в «паралельних світах» – кожен автор проголошує свої тези й не дискутує з тезами інших, – ця дискусія велася безпосередньо і час від часу набирала дуже особистісного характеру.

Завершують нашу збірку два тексти, видруковані у київській «Критиці» – вони безпосередньо не є частиною жодної з трьох згаданих дискусій, а лише намагаються зрефлексувати над ними.

Упорядники цієї збірки не мали на меті давати оцінки різним тезам чи позиціям щодо Бандери. Тому вони не робили попереднього відбору текстів і не надавали переваги будь-якому авторові чи напряму – всі три дискусії друкуються у максимальному обсязі й без значних змін (лише декотрі автори після дискусії захотіли трохи переписати чи видозмінити свої тексти).

Ми воліли представити якомога ширше розмаїття думок і голосів з України та з-поза неї. Сама дискусія показує, що це розмаїття не вдається звести до простого двоподілу «за» і «проти»: маємо українських націоналістів, які критикують Бандеру, і маємо російськомовного автора, який симпатизує Бандері й солідаризується з ним. Яка позиція кому буде ближча – вирішувати самому читачеві.

Читач, однак, має розуміти, що кожна позиція має свою ціну. Передовсім, йому варто усвідомити, що хоча більшість авторів є фаховими істориками, збірка має характер публічної, а не академічної дискусії. Цей публічний характер означає, серед іншого, наявність текстів, до яких треба ставитися зі здоровою дозою скептицизму. Ми переконані, однак, що український публічний простір вимагає великої міри відкритості, й заради цього ми готові дати слово навіть тим авторам, з якими не згоджуємося або позиції яких є для нас неприйнятними. Тож просимо читачів сприймати цю збірку не як ще один арсенал ідеологічних арґументів, з допомогою якого можна побивати своїх суперників, а радше як запрошення до критичної рефлексії навколо нашого минулого.

Zaxid.net

До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2010
Дизайн та підтримка- О. З.