ЗАВЧАСНІ МАХІНАЦІЇ ЗАВЖДИ ҐАРАНТУЮТЬ НЕОБХІДНИЙ РЕЗУЛЬТАТ


Коротка інструкція з виборчих махінацій для деспота, в якого обмаль часу.
Єдиним справді важливим опитуванням громадської думки є вибори. А для досвідченого фальсифікатора такий рецепт геть негодящий. День голосування – це запізно. Якщо почати лупцювати електорат своїх суперників, укидати «ліві» бюлетені в урни й підтасовувати результати, то хтось десь обов’язково таки поскаржиться. Всі ці іноземні спостерігачі, котрі тільки й дивляться, щоб улізти, куди їх не прохано, завдадуть вам тоді клопотів. Громадськість обурена, і на репутації залишається пляма.

Та цього й непотрібно. Якщо взятися до махінації заздалегідь, можна отримати, на перший погляд, абсолютно благопристойні вибори, котрі, попри те, ґарантовано забезпечують необхідний результат. І ніхто не зможе його спростувати. Вся штука в тому, щоб ретельно дотримуватися правил, написавши їх перед тим власноруч.

Усе починається з телебачення, з якого більшість виборців (а надто бідніші і менш освічені) переважно черпають новини. Тільки не давіть усіх, мов асфальтовий коток, – так ви лише покажете свою слабкість. Змиріться з існуванням невеликих, недофінансованих рупорів опозиції (понад те: навіть самому варто мати уявлення, що там у них діється).

Але обов’язково забезпечте собі чи своїм союзникам контроль над головними телевізійними каналами.

У всіх новинах мають сурмити про ваші успіхи й змальовувати вас державним мужем, який до того ж займається крутими чоловічими видами спорту та зворушливою благодійністю.

уяві виборців це поставить вас на перше місце. Ваша пропагандистська машина повинна також загострити увагу на зв’язках опозиції із зарубіжжям, щоб вона бачилася ненадійною і «не своєю». Слід грати на кожній суперечності і особистій слабкості (тоді як ваші власні грішки мають залишатися державною таємницею).
Це полегшить наступні перегони. Перекроювання виборчих округів – чудова тактика. На парламентських виборах – відтискайте електорат своїх опонентів у такі місця, де від них особливої користі не буде. А свої, навпаки, розподіляйте за численними марґінальними округами. Тоді перегляньте реєстри електорату: мусите запровадити суворі вимоги до реєстрації тих, хто вам не симпатизує. Можете розраховувати на голоси з місць позбавлення волі, військових частин тощо, отож, забезпечте масову реєстрацію таких виборців.

Закони про політичні партії теж у ваших руках. Зробіть їх якомога важчими. Це геть виснажить опозицію – а якщо вона хоч раз спіткнеться, ви завжди можете домогтися того, щоб її кандидатів викреслили з бюлетенів. Ваша партія контролюватиме могутню бюрократичну машину й легко виконає всі вимоги. Найвищий пілотаж – створити «кишенькові» опозиційні політсили різних відтінків, які відтягнуть увагу від ваших справжніх суперників.

У день виборів вам доведеться допустити в країну іноземців. Тому зробіть цей доступ легким для «правильних» серед них: ваших ідеологічних побратимів і спостерігачів з інших тоталітарних країн. Надто цікавим буквоїдам із Заходу теж можна відчинити двері, але тільки в останній момент, щоб у них не було часу організуватися. Дискредитуйте місцеві організації спостерігачів за виборами як закордонних грантожерів, та ще й упереджених. Нехай у країні всі фанфари ревуть про вибір ваших прихильників: це переважить скарги тих іноземців, які, за словами ваших телеканалів, плетуть таємні інтриґи проти держави.
Не марнуйте багато часу на електоральну кампанію. Будь-що, крім одного тріумфального мітингу, робить вас подібним до звичайного собі політика. Натомість повторюйте, що ви надто заклопотані державними справами – і не забудьте подбати, щоб вас і ваші клопоти показувало телебачення.

У день виборів роздавайте безкоштовно харчі і перехиліть чарчину-другу у бідних кварталах. Виборчі дільниці в тих районах, де за вас не голосуватимуть, повинні відчинятись із запізненням і зачинятися передчасно. За потреби нехай у них закінчаться бюлетені. Зайнятим людям не до стояння в довжелезних чергах.
Про всяк випадок забезпечте підтасовку результатів. В ідеалі вам треба мати у своєму розпорядженні, на перший погляд, надійну й безпечну комп’ютеризовану систему. Якщо голосування відбувається за традиційним методом, то подбайте, щоб уночі урни зберігалися в потаємному місці, де (якщо все інше не спрацює) можна докинути скільки треба «своїх» голосів і знищити бюлетені за опонентів. Якщо вас упіймають, списуйте все на провокаторів, які буцімто намагаються вас дискредитувати.

Утім, ніщо з переліченого не допоможе вам правити країною після перемоги.
Але хто сказав, що політика – легка справа?

The Economist Newspaper Limited. Друкується за публікацією в журналі «Український тиждень»


До головної сторінки
Контакт

Copyright Форум Націй © 2004-2012
Дизайн та підтримка- О. З.