| ВІРА
В БОГА НАРОДЖУВАТИМЕТЬСЯ ЗУСИЛЛЯМИ УРЯДУ?
Катерина
Моро
Ми
вже привертали увагу («Форум
націй», № 2/33 2005р.) до тези прем'єр-міністра Ю. Тимошенко,
виголошеної при вступі на посаду, але співзвучної не всім громадянам:
«Україна ніколи не встане з колін, поки не стане на коліна перед
Богом». Тоді наш експерт відомий релігієзнавець Віктор Єленський
так прокоментував ці слова: «Сподіваюсь, що пані Тимошенко розуміє
– віра в Бога не народжується зусиллями уряду і наразі йдеться про
те, що закони і установлення без цінностей і співвіднесенням із
тим, що виходить за межі звичайного людського досвіду перетворюються
на порожні папірці і мертві процедури. Принаймні, мені б хотілося,
щоби підтекст тут був саме таким».
Речники прем'єра її позиції не прокоментували, але час довів, що
наміри «відродити справжню віру в Бога в нашому суспільстві» були
серйозними. Глава держави виступив з ініціативою, якої очевидно
варто було очікувати: доручити Міністерству освіти з 1 вересня (?!)
запровадити спеціальний курс з етики віри.
«Етика віри – це робоча назва. Ми хочемо, щоб з вуст священиків,
з вуст мудрих людей дитина, сидячи за партою, знала про Бога, про
самого Бога і шляхи, що ведуть до нього», – сказав Віктор Ющенко.–
«Це буде набагато краще, якщо дитина через освітній курс свідомо
буде це опановувати, а не орієнтуватися на випадковість, що принесе
це благо або через церкву, або через маму, або сім'ю». «Суть одна
– йдеться про Бога, йдеться про віру... Ставиться мета взяти спільні
підходи усіх церков».
Мене, і думаю не лише мене, подібна постановка питання обурила і
налякала. Я живу в секулярній державі, де церкву відділено від держави,
я маю ґарантію свободи віросповідання, я відповідаю перед свою совістю
за моральне здоров'я своєї дитини. Я, допоки дитина не обере чогось
іншого, ставши дорослою і свідомою свого вибору, вирішую, як саме
виховувати її. І жоден президент не може нав'язувати мені свого
світогляду, ментальності, і жодне рішення держави не може порушувати
моїх конституційних прав. Тим більше, що розвиток подій очевидно
довів непродуманість подібного рішення, що приймалося або спонтанно,
або поспіхом.
Спочатку кілька запитань: а) в чому суть запропонованого курсу;
б) де відповідні рекомендовані фахівцями підручники; в) хто викладатиме
(президент каже: «священники», «мудрі люди»), де, в яких вузах готують
таких спеціалістів; в) чи буде це обов'язковий (отже, атестований)
курс, чи факультативність дозволить батькам самим вирішувати, вивчатиме
цю етику дитина чи ні; г) як при цьому досягатимуть релігійної толерантності
(в одному класі православні (а є ще й рунвіра), католики, юдеї,
мусульмани, протестанти, кришнаїти та ін.). Хто може дати ґарантію,
що «мудрі люди», яким відкриють дорогу у школу, не займатимуться
прозелітизмом або критикою іншої віри?
Наведу опитування користувачів сайту «Украина православная». На
запитання «Чи потрібен у школі предмет про релігію?» вони відповіли
так: «так» 88%, «ні» 3%, «не знаю» 7%. А от далі набагато цікавіше.
«Як має називатися предмет про релігію для світських шкіл?»: «Закон
Божий» 46%, «Основи православної культури» 19%, «Основи християнської
етики» 2%, «Історія релігії» 16%, «Релігієзнавство» 17%. Відчуваєте
рівень міжрелігійної толерантності? Про релігії «інородців» ніхто
не згадав.
Першою виявилася реакція предстоятелів «традиційних християнських
конфесій України», які звернулися до влади з проханням запровадити
з нового 2005–2006 навчального року викладання основ християнської
етики (різниця між ініційованим і пропонованим курсом читачеві зрозуміла)
в українських загальноосвітніх навчальних закладах. Предстоятелі
УПЦ МП Володимир, УПЦ КП Філарет, УАПЦ Мефодій, Глава УГКЦ Любомир
звернулися з відповідним зверненням до високопосадовців країни та
міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка.
У зверненні йдеться, зокрема, про такі пропозиції: запровадити з
2005-2006 навчального року викладання основ християнської етики
в українській культурі у загальноосвітніх навчальних закладах України
(вивчення усіма учнями цього предмету як позаконфесійного, який
не супроводжується релігійними обрядами, що буде сприяти об'єднавчим
тенденціям у суспільстві), на засадах толерантності й добросусідства
зробити можливим ознайомлення з існуючими в Україні іншими релігійними
культурами і традиціями; вжити необхідних заходів, спрямованих на
відкриття відповідної спеціальності в «Переліку напрямів та спеціальностей,
за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах»,
для забезпечення кваліфікованого викладання предмету у співпраці
з християнськими Церквами запровадити підготовку та перепідготовку
кадрів у вузах; для врахування загальних підходів Церков та загального
досвіду в Україні створити освітньо-церковну комісію при Кабінеті
Міністрів України.
В оприлюдненій Декларації про створення Міжцерковної комісії з питань
християнського виховання та освіти зазначається, що завданням комісії
буде «погодження позицій і організація співпраці традиційних християнських
конфесій між собою та з відповідними органами державної влади щодо
впровадження християнських морально-етичних і культурних цінностей
у виховний та освітній процес».
Хто як, а я особисто не бачу жодної толерації у формулюваннях «співпраця
традиційних християнських конфесій» «основи християнської етики
в українській культурі». А куди подіти не традиційні, не християнські,
а де роль церкви в історії не українських народів, що їх сповідують?
Щоправда, предстоятелі «традиційних християнських церков» пропонують
у програмі знайомити школярів з іншими не християнськими релігійними
культурами і традиціями. І зрештою, що робити з атеїстами-батьками
і так само вихованими дітьми. Заперечити їхнє конституційне право
саме на таку позицію?
Церкви просять Президента і прем'єр-міністра запровадити підготовку
та перепідготовку вчителів для викладання цієї дисципліни. Ну, підготовка,
це як мінімум ще 5-6 років, а перепідготовувати кого? Вже маємо
досвід перекваліфікації колишніх наукових атеїстів у релігієзнавців,
то підемо второваним шляхом? Ні. Церкви пропонують створити із своїх
представників освітньо-церковну комісію. Планується, що впродовж
двох місяців представники церков створять програму та підготують
підручники для вивчення основ християнської етики в українській
культурі. Ну що це як не профанація? До того простежується тенденція
зосередити процес підготовки курсу в руках християнських священослужителів.
Редакція газети 14 червня звернулася до міністра юстиції та міністра
з питань науки і освіти з проханням прокоментувати з огляду на чинне
законодавство ініціативи Президента України, а також ознайомити
наших читачів, представників різних національностей і конфесій з
планами Міністерства освіти щодо втілення її в життя. На відповідь
установі дається місяць, то почекаємо. Ми також звернулися до спеціалістів
– релігієзнавців, філософів, культурологів, представників духовенства
з проханням оприлюднити свою позицію. Сьогодні познайомимо читачів
із думкою користувачів Інтернету. |